טיפים בפתרון בעיות התנהגות

אייך לבחור גור

אילוף גורים

חינוך גורים לצרכים 

איך מפסיקים נביחות?


נביחות הן חלק בלתי נפרד מתקשורת בין כלבים. יש להבדיל בין כלב שמשיג את כל רצונו באמצעות נביחות לבין כלב המשתמש בנביחה כשפה וכאמצעי תקשורת לגיטימי. נביחות מרובות ולא תואמות לסיטואציה יכולות להיתפס כאחד מהתסמינים של בעיות התנהגות כלבים.
על מנת למנוע נביחות כאמצעי למשיכת תשומת לב ולא להפוך את העניין לבעיית התנהגות יש לאמץ מספר כללי התנהגות:

  • לא נרצה את הכלב בעת שהוא נובח

  • נחזק את הכלב ונשבח אותו על התנהלות שקטה

  • נתקן את הכלב בעת נביחות רציפות או כאשר הן מתבצעות במקום לא נכון. למשל, נביחה כצורה לתקשר עם כלבים אחרים במהלך טיול היא הגיונית. לעומת זאת, נביחות בלתי פוסקות של כלבים בין מרפסות כאמצעי תקשורת זהו מטרד שאנו יכולים למנוע ע"י תיקון עקבי.

  • לפעמים כלבים נובחים על מנת לקבל תשומת לב. במקרים אלה מומלץ להתעלם מהם כאשר הם נובחים. אם זה לא עוזר או בלתי נסבל, מומלץ לקשור את הכלב עם רצועה ארוכה לקולר אילוף כך שנוכל לתקן אותו מבלי שהוא יוכל לראות אותנו במהלך התיקון.

נביחות עשויות להופיע גם מסיבות כמו שעמום, חרדה, פוביה, צורך בתשומת לב, עודף אנרגיה או גישה מוטעית. במקרים אלה מומלץ לא לתקן את הכלב אלא לחזק התנהלות שקטה במהלך היום (למשל כאשר הוא רובץ בנחת) או להסיח את דעתו כאשר הוא נובח ע"י תנועת קריאה או באמצעות חפץ ולחזק אותו כאשר הוא מפסיק. אפשרות נוספת היא ללמד את הכלב לנבוח ע"פ פקודה.

למה הוא הורס את הבית?


יש המאמינים כי הריסת הבית היא תסמין נוסף של בעיות התנהגות כלבים, חשוב להבין מהאיפה זה נובע אך בכללי כלבים לא הורסים את הבית, הם חוקרים אותו באמצעות אכילה. אל דאגה, אין זו נקמה בכם. יש כמה דרכים למנוע זאת:

  • לאפשר לכלב יותר טיולים

  • לתת לו משחקים אותם יוכל לכרסם ולחקור

  • למנוע מהכלב גישה לדברים אותם הוא יכול להרוס

אצל כלבים בוגרים אשר בצעירותם לא נמנעה מהם גישה לספות, נעליים ועוד אביזרי ריהוט שיכלו לכרסם והפכו למשחק, כבר קצת יותר קשה לפתור את הבעיה ונתמודד איתה בצורה אחרת:

  • נמנע מהכלב גישה לאזורים "מועדים לסכנה". למשל נמנע גישה למטבח מכלב הגונב אוכל מפח אשפה.

  • כאשר נמצאים מחוץ לבית יש לקשור את הכלב או להשתמש בכלוב טיסה.

איך מתמודדים עם חרדת נטישה אצל כלבים ?

מהי חרדת נטישה אצל כלבים?

כלב אשר סובל מחרדת נטישה, חווה חרדה (לחץ עצום) בזמן שהאדם אליו הוא קשור אינו בסביבתו. במקרים רבים ינסה הכלב לשחרר את הלחץ בכל דרך שהוא יכול. התנהגויות אפשריות הן עשיית צרכים בבית, כרסום חפצים, ניסיון לחפור ברצפה, בקיר, בספות, בגינה, יללות ונביחות בלי הפסקה. כך מוצא הכלב דרך לבטא את תסכולו ומפתח התנהגות אגרסיבית אשר תורמת למעגל החרדה.

חרדת נטישה אצל כלבים נובעת מכמה סיבות, אחת הסיבות הנפוצות לחרדת נטישה של כלבים היא חוסר שמירת מרחב אישי בין הבעלים לכלב. מדובר בדרך כלל בבעלי כלבים מסורים ואוהבים אשר מאפשרים לכלב חופש מוחלט ולא יוצרים עבורו את המסגרת לה הוא זקוק. הם מתמסרים לכל דרישותיו ליחס, ישנים איתו בלילה, מרגישים אשמים שהשאירו אותו כל היום לבד בבית וכדי לפצות מבלים איתו כל דקה פנויה. באופן זה הם יוצרים אצל הכלב, שהתרגל להיות לידם כל הזמן, חסך עצום כאשר הם משאירים אותו לבד. כמובן שלא תמיד האשמה היא בבעל בכלב, במקרים מסוימים הבעיה מולדת.

הטיפול בחרדת נטישה אצל כלבים: בעיות התנהגות כלבים

א. יצירת מסגרת וחוקים לכלב בתוך הבית – ניתן לקבוע אזורים מחוץ לתחום כגון המטבח וכן לקבוע אזור רביצה מוגדר.

ב.אילוף למשמעת בסיסית בעזרת רצועה – תהליך זה מחזק את התקשורת בין הכלב לבעליו ומקנה לכלב בהירות לגבי התנהגות רצויה ולא רצויה.

ג. שמירת מרחב אישי – הגדרת זמנים בהם בעל הכלב מעוניין לתת תשומת לב לכלב וזמנים בהם הוא שומר על מרחב אישי.

ד.ארגז הטסה – שימוש בארגז הטסה מטרתו לשמש לכלב מרחב אינטימי בטוח, בו הוא יוכל למצוא את השקט שלו. באמצעותו, נוכל למנוע מהכלב את ההרגלים האובססיביים אשר הוא פיתח לעצמו וללמד את הכלב להירגע ולהתנתק מהעולם.

כאשר מביאים כלב הביתה, ניתן ליצור טיפול מונע בדומה לטיפול המתקן.

בכל המקרים הללו יש להתייעץ עם מאלף כלבים היות וישנם סיבות רבות נוספות להתנהגויות אלה.

be a pal and share this would ya?
מידע וטיפים